friend has logged 63 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Handling Marital Conflicts

Handling Marital Conflicts

1964
×
Edit this entry  
26
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Read the review Edit this entry  
26
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Edit this entry  
26
The Kiss

The Kiss

1882
×
Read the review Edit this entry  
26
Human Figure in Motion

Human Figure in Motion

1884
×
Edit this entry  
26
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
Edit this entry  
26
Child Bringing Bouquet to Woman

Child Bringing Bouquet to Woman

1886
×
Edit this entry  
26
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
Edit this entry  
26
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Blue Hawaii

Blue Hawaii

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Houseboat

Houseboat

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Shifts

Night Shifts

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Annie Lloyd

Annie Lloyd

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Body Beautiful

The Body Beautiful

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Flight of the Swan

Flight of the Swan

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mobilize

Mobilize

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
10
Who I Am and What I Want

Who I Am and What I Want

2005
×
Read the review Edit this entry