friend has logged 544 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2007
×
Edit this entry  
30
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
28
A Visit from the Incubus

A Visit from the Incubus

2001
×
Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bath House

Bath House

2014
×
Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
25
An Elf's Story

An Elf's Story

2011
×
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Scooby-Doo! Haunted Holidays

Scooby-Doo! Haunted Holidays

2012
×
Edit this entry  
24
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
24
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Edit this entry  
23
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
16
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
16
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★½
Edit this entry  
13
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry