Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★
Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read prior review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
03
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Edit this entry  
02
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Coming Out

Coming Out

2020
×
Read prior review Edit this entry  
02
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Edit this entry  
02
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1951
×
Edit this entry  
02
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
02
Crazeologie

Crazeologie

1954
×
Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2007
×
Edit this entry  
30
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
28
A Visit from the Incubus

A Visit from the Incubus

2001
×
Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bath House

Bath House

2014
×
Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
25
An Elf's Story

An Elf's Story

2011
×
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Scooby-Doo! Haunted Holidays

Scooby-Doo! Haunted Holidays

2012
×
Edit this entry  
24
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
24
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Edit this entry  
23
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry