Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Phantom of the Open

The Phantom of the Open

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★
Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry