• The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★★

    andrew & emma’s chemistry … when @God

  • Mare of Easttown

    Mare of Easttown

    ★★★★★

    kate winslet’s accent was turrible i’m so sorry

    first ep was mid but the plot twists … very good

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    beautiful <3 one of the few films i’ve seen where the score is its own character & i loved it v much

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    made me anxious but it was camp . also leo is fantastic

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★½

    3.75

    i genuinely didn’t know how to feel ab this movie till the very end but it redeemed itself w easily one of the best plot twists i’ve ever seen. 

    matthew mcconaughey gave one of my favourite performances .. probably ever ?? the scene of him watching tom’s videos is etched into my brain forever 

    nolan films always leave me a little more confused & a lot more awestruck then when i started. i don’t know how he does it, but…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    wowwwwww. THIS is how u do spider-man🤩 by far the best in the trilogy despite the fact that 99% of the plot points were theorized & predicted months in advance. ik a lot of ppl complain ab the action sequences in this trilogy specifically, but i felt like this film might have redeemed them!! 

    best performance i’ve seen from tom & i was pleasantly surprised by zendaya’s as well!!! if nothing else, the fact that this is the longest review i’ve ever written on letterboxd should indicate my enthusiasm <3

  • Dune

    Dune

    ★★★

    zendaya staring into the camera 56 times for the dream shots 👁👄👁

    fr tho this was boring ☹️ plot was too convoluted & it just felt like a sequence of cool shots w no substance .. idk how you butcher a cast this good but oh well!

    side note i want oscar isaac to **** ** **** *** *** ** ****

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★★

    wowowowowow. this was phenomenal idgaf. moving performances, sweeping visuals, captivating storyline. chloé zhao supremacy❗️❗️❗️

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    GIVE HER HER SCARF BACK

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    WOOOOOOOOOO!!

  • Zola

    Zola

    ★★★★

    colman domingo’s accent is almost certainly the worst thing i’ve ever heard but this movie!!!!!! it’s everything

  • Cruella

    Cruella

    ★★★½

    it’s camp