Abhiram_P has written 18 reviews for films during 2022.

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★

    Meh
    If there was a line for okayish satisfaction, I barely touched it.

  • Kaapa

    Kaapa

    ★★

    Shaji Kailas improved from Kaduva to give another mid movie with a "fresh" climax with the thought of woman representation in his movie? Lol.
    Fun guaranteed climax,which would have been meant to give goosebumps!
    Had hopes in first few minutes of the movie that this wil be a pretty above average movie but it didn't turn out good in any way.
    Prithviraj cant stop being fan of Mohanlal- Shaji Kailas combo
    Simhasanam wasn't enough,Kaduva wasn't enough,now here is Kaapa which…

  • Drive

    Drive

    ★★★½

    Lonely man driving car at night,gotta be one of my favourite gender

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★½

    James Cameroonu vayya or he wouldn't have made avatar 2 (after all these years) with no exceptional story (which was obvious,so not complaining) to talk about, this long (3h 12 mins🫡).
    Appreciate everything else in this movie,but thats obvious bruh, it's a sequal to THE avatar.
    Please watch in theatres (good theatres) wonly,for average sugam.

  • Gold

    Gold

    ★★★½

    Fun padam born purely out of Alphonse Puthren's editing table

  • Love Today

    Love Today

    ★★★½

    Wholesome fun padam!

  • Mukundan Unni Associates™

    Mukundan Unni Associates™

    ★★★★

    I saw Lou Bloom,Patrick Bateman and sometimes myself in Mukundanunni

  • Padavettu

    Padavettu

    ★★★

    Everyone in the theatre laughed seeing Sunny Wayne's serious character

  • Black Adam

    Black Adam

    ★★★

    The main villain sabbac,what a joke

  • Jaya Jaya Jaya Jaya Hey

    Jaya Jaya Jaya Jaya Hey

    ★★★

    Fun

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    How to scare people in daylight - Masterclass by Ari Aster
    Too philosophical a movie

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    Men being men