Sort by

Andrew has logged 107 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Getaway

Getaway

2013
×
Read the review Edit this entry  
31
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Devil

Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Closed Circuit

Closed Circuit

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Train of Life

Train of Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Son of No One

The Son of No One

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Greed in the Sun

Greed in the Sun

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lore

Lore

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
China Gate

China Gate

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rulers of the City

Rulers of the City

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Valse Triste

Valse Triste

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Water for Maya

Water for Maya

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Compliance

Compliance

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Crashout

Crashout

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★
Edit this entry  
20
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Innocence

Innocence

2000
×
★★★★
Edit this entry