Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Others

The Others

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry