Abbyhuntley has logged 1,100 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: Resolution

Doctor Who: Resolution

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Chants for a Slow Dance

Last Chants for a Slow Dance

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ceddo

Ceddo

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★½
Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth

Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry