Sort by

Abbas has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Feathers

Feathers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Trapped

Trapped

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Udaan

Udaan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coin Operated

Coin Operated

2017
×
Edit this entry  
24
Scarlett

Scarlett

2016
×
Edit this entry  
24
Windup

Windup

2020
×
Edit this entry  
24
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
23
The Box

The Box

2016
×
Edit this entry  
23
Let's Eat

Let's Eat

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Umbrella

Umbrella

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Clue

The Clue

2016
×
Edit this entry  
23
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
22
North Atlantic

North Atlantic

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Beach Hut

The Beach Hut

1973
×
Edit this entry  
21
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
21
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
20
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
19
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
The New Janitor

The New Janitor

1914
×
Edit this entry  
15
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pay Day

Pay Day

1922
×
Edit this entry  
13
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
13
Une rue à Tokyo

Une rue à Tokyo

1897
×
Edit this entry  
13
Maple Leaf Viewing

Maple Leaf Viewing

1899
×
Edit this entry  
13
Zero

Zero

2010
×
Edit this entry  
13
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
What Is That?

What Is That?

2007
×
Edit this entry  
13
Two & Two

Two & Two

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
06
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
Edit this entry  
06
Spin

Spin

2005
×
Edit this entry  
06
Mamá

Mamá

2008
×
Edit this entry  
06
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
06
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
Edit this entry  
06
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
05
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry