Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kira & El Gin

Kira & El Gin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Extracurricular

Extracurricular

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Full Moon

Full Moon

2022
×
Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Feathers

Feathers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Trapped

Trapped

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Udaan

Udaan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coin Operated

Coin Operated

2017
×
Edit this entry  
24
Scarlett

Scarlett

2016
×
Edit this entry  
24
Windup

Windup

2020
×
Edit this entry  
24
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
23
The Box

The Box

2016
×
Edit this entry  
23
Let's Eat

Let's Eat

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Umbrella

Umbrella

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Clue

The Clue

2016
×
Edit this entry  
23
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
22
North Atlantic

North Atlantic

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Beach Hut

The Beach Hut

1973
×
Edit this entry  
21
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
21
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
20
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
19
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
The New Janitor

The New Janitor

1914
×
Edit this entry  
15
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pay Day

Pay Day

1922
×
Edit this entry  
13
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
13
Une rue à Tokyo

Une rue à Tokyo

1897
×
Edit this entry  
13
Maple Leaf Viewing

Maple Leaf Viewing

1899
×
Edit this entry  
13
Zero

Zero

2010
×
Edit this entry  
13
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
What Is That?

What Is That?

2007
×
Edit this entry  
13
Two & Two

Two & Two

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry