Sort by

ab has logged 42 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Our Trip to Africa

Our Trip to Africa

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Take This Lollipop

Take This Lollipop

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
½
Read the review Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Edit this entry  
08
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Recurring

Recurring

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry