• Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

    I've spent years talking about how bad this movie is. So I was curious to see how I felt Yeats later. I'm surprised by how much fun I had. Maybe it was watching it late at night in a theater with my friends. So we could yell at all the silly and fun moments. I found the fun moments to be more frequent than the dumb ones. Not to say there aren't any bad sequences, because there definitely are. But…

  • Too Close for Christmas

    Too Close for Christmas

    ★½

    You're typical, cringy lifetime film with a horrendous score starring the poor man's Brad Pitt.

  • The Menu

    The Menu

    ★★★½

    A fun, dark, funny, wild little thriller. When I hear people complain that Hollywood doesn't make anything original, then a movie like this comes out and no one goes and sees it, I get annoyed. If you want something other than sequels, remakes, and superhero films, see this!

  • Devotion

    Devotion

    ★★★

    Johnathan Majors and Glenn Powell are this movie and damn are they great in it. Their chemistry and friendship keeps the film in the air for the entire run. It does drag a bit here and there but overall sticks the landing to leave an emotional effect.

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★½

    Spielberg poured his heart and soul into this and I couldn't help but to be entranced by it. He brought the magic he always brings but so much more personal than we are used to. I felt like I got to sit on a couch with him as he talks about his life. That felt really special. Even though the film isn't perfect as it loses focus in the second half and the pacing suffers a bit, this is still a worthy awards film this year. Particularly in the acting department with Michelle Williams and Judd Hirsh being standouts.

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★

    Rian is just my guy. His movies feel like they were made specifically for me, more so than any other director. Glass Onion does not disappoint. Bringing everything I love from the first film while changing things up to keep it fresh. I want Daniel Craig as Beniot Blanc to be in everything, literally all the movies. I don't think it's as good as the first but thats more a testament to how good the first is. This time I…

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★★

    I don't normally rewatch Marvel but given this is the only legitimately great one. *gasp* I was in the mood

  • RRR

    RRR

    ★★★★

    I've been wanting to watch this but haven't had the time. Now that I got Covid I decided to send it. This movie is literally all the genres. And not only that, it's also a smash in every one of them.

  • Saving Private Ryan

    Saving Private Ryan

    ★★★★½

    I mean yeah, it's amazing. Emotional and riveting for the entire run. Was a great experience on the big screen super late at night. I'm not at work running on 3 hours of sleep and have no regrets.

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★½

    Ryan Coogler just hits different. His work within the MCU is something special. He brings the humanity from his previous work, combined with his great action direction. That's how he makes some of the most important superhero films we've seen. Not to say this is perfect, the script does have some fat that could have been trimmed. That really doesn't matter when it hits on a more emotional level. Also one of the best endings I've seen in the MCU in a while.

  • Till

    Till

    ★★★½

    Danielle Deadwyler is a name I'd hadn't heard of before tonight. I've never seen anyone really talk about her. Well either the entire world, or just me, has been missing out. This has to be the best lead performance I've seen all year. So often when actors portray this type of grief, it's done in a cinematic way. You feel that it's a performance, even a great one. Danielle did more than that. Her performance wasn't pretty or cinematic, it…

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin

    ★★★★

    So dark. So funny. So fecking Irish!

    Martin Mcdonagh's best work. Looking back at it, it could have easily been so dull. The writing, performances, and cinematography bring it to life so well that you couldn't be more engrossed. A beautiful film.