Aaron has written 12 reviews for films during 2019.

  • Burning Cane

    Burning Cane

    ★★

    Burning Cane will be remembered for its outstanding achievement: being the first high-school student film to win at Tribeca, and honor hard to fully comprehend. Unfortunately, that may be all it is remembered for. It feels like a Terrence Malick directed Beasts of the Southern Wild, filled with narration, sermons, and voice-overs to tell the loose thread of a story.

  • Climax

    Climax

    Filming horrible people say and do horrible things while tripping on acid is not inherently artistic.

    Climax does not inspire thought. It does not convey emotion. It does not even entertain. It merely exists.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    #BongHive

  • Joker

    Joker

    ★★½

    This is a tough one to unpack. It tries to be a complex, layered 'character-study', but forgets to add depth to Arthur Fleck.


    Joker is mostly a glorified remake of The King of Comedy, but lacks any understanding of what works in that film. Watching this movie is the equivalent of listening to a computer play Chopin. It hits all the same notes with technical precision, but without knowing the reason. Arthur Fleck's hyperbolic pain and suffering is displayed senselessly,…

  • Late Night

    Late Night

    ★½

    There are so many potential moments where some discussion of a real world problems could be had, but the movie chooses to stay with a light tone and skip over every. single. one. 

    Late Night just doesn’t want to be controversial (ironically, just like the fictional show in the movie), but it can’t even manage to be funny either.

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★½

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw has more ampersands than street racing. 


    It also has The Rock holding down a helicopter with his bare hands. 


    It also has a chain of 4 cars being lifted up by that helicopter.

  • Serenity

    Serenity

    Finally, a movie made to be seen with motion smoothing on!

  • Apollo 11

    Apollo 11

    ★★★

    Entirely complied from Kubrick’s scraps.

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★½

    Yesterday is built on an interesting premise and ultimately devolves into a simple, straightforward rom-com. It’s solid in its execution, but leaves so much potential wasted and too many questions unanswered.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    A movie that was questioned for why it exists asks us why any of us exist.

    Toy Story 4 is Pixar doing what they do in all their best movies: showing a growth from fear of obsolescence to a changed worldview.

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★½

    It is a nearly impossible feat to sustain a powerful message while not compromising artistic integrity and complexity.

    This is the exception.


    This masterwork is nothing short of breathtaking. Already widely considered an instant classic, this will continue to rival the likes of Schindler's List as one of the best depictions of history. That harsh portrait of Louisiana plantations is brought to life by a flawless set and costume design, grotesque imagery of the blood and sweat that come from…

  • The Highwaymen

    The Highwaymen

    ★★★

    John Lee Hancock is the most consistently average director working today