Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Humans

The Humans

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★½
Edit this entry  
23
Bolt

Bolt

2008
×
★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Yuli

Yuli

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
Edit this entry  
17
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★½
Edit this entry  
27
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★
Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Edit this entry  
03
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Timecop

Timecop

1994
×
★★
Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
Edit this entry  
22
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★½
Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry