Sort by

Aaron has logged 39 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pretty Maids All in a Row

Pretty Maids All in a Row

1971
×
★★
Edit this entry  
30
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Undergods

Undergods

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dose

The Dose

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
24
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Senso

Senso

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
13
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guest of Honour

Guest of Honour

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
Edit this entry