Sort by

Aaron has logged 86 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Sentimental Reminiscence

Sentimental Reminiscence

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
North of Superior

North of Superior

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flux

Flux

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Surroundings

Surroundings

×
★★★★
Edit this entry  
17
Memories Lost and Found

Memories Lost and Found

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forever Young

Forever Young

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tarnation

Tarnation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
History

History

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twisting and Untangling

Twisting and Untangling

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twisting and Untangling

Twisting and Untangling

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry