Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★½
Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
She's All That

She's All That

1999
×
★★½
Edit this entry  
04
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★
Edit this entry  
02
When You Finish Saving The World

When You Finish Saving The World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
You People

You People

2023
×
★½
Edit this entry  
28
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★
Edit this entry  
25
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Geek Charming

Geek Charming

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
19
Closer

Closer

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
Edit this entry  
18
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Joyride

Joyride

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RRR

RRR

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
★★★½
Edit this entry