Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night House

The Night House

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flubber

Flubber

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Robots

Robots

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Monster House

Monster House

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
Read the review Edit this entry