Sort by

ez has logged 32 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry