Sort by

The Counselor has logged 304 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Eddie Izzard: Force Majeure Live

Eddie Izzard: Force Majeure Live

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Michael Che: Shame the Devil

Michael Che: Shame the Devil

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry