Keanu has logged 334 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
10
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eat a Bowl of Tea

Eat a Bowl of Tea

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dim Sum: A Little Bit of Heart

Dim Sum: A Little Bit of Heart

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Exiles

The Exiles

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry