Sort by

Sydney🌻 has logged 400 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Early Man

Early Man

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Tramp

The Tramp

1915
×
Edit this entry  
07
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
½
Edit this entry  
02
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Edit this entry  
02
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Twitches

Twitches

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
★★
Edit this entry  
28
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Edit this entry