Sort by

polly has logged 140 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
Edit this entry  
19
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

×
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Hug Me I'm Scared 4

Don't Hug Me I'm Scared 4

2015
×
Edit this entry  
02
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
Edit this entry  
02
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Beyond the Universe

Beyond the Universe

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1932
×
Edit this entry  
14
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
Edit this entry  
12
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
Edit this entry  
11
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
Edit this entry  
11
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
Edit this entry  
05
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
Edit this entry  
05
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
Edit this entry  
04
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
Edit this entry  
04
ABC of a Strike

ABC of a Strike

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Marighella

Marighella

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Lula, the Son of Brazil

Lula, the Son of Brazil

2009
×
★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry