• Irma Vep

    ★★★★★

  • Kimi

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★★

  • Dune

    ★★

  • The Card Counter

    ★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Kid Detective

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Too Old to Die Young

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★

  • In Fabric

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Assassination Nation

    ★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★

  • Personal Shopper

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • The Love Witch

    ★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Berberian Sound Studio

    ★★★

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★★

  • Before the Devil Knows You're Dead

    ★★★

  • Death Proof

    ★★★★

  • Miami Vice

    ★★★

  • Igby Goes Down

    ★★★

  • Secretary

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Fireworks

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • Hard Eight

    ★★★

  • Showgirls

    ★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • Naked

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • After Hours

    ★★★★

  • Missing

  • Son of the White Mare

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★½

  • Thief

    ★★★★

  • The Fantastic Adventures of Unico

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★

  • Daughters of Darkness

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★