Sort by

oKay has logged 30 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
27
Howards End

Howards End

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
Edit this entry  
18
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★½
Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★
Edit this entry  
09
Here Now

Here Now

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Why Try to Escape from That Which You Know You Can't Escape From? Because You Are a Coward

Why Try to Escape from That Which You Know You Can't Escape From? Because You Are a Coward

1970
×
Edit this entry  
09
A Flower

A Flower

1971
×
Edit this entry  
08
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Up

Up

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
01
Harald & Harald

Harald & Harald

1996
×
Edit this entry