Sort by

oKay has logged 331 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★½
Edit this entry  
28
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★
Edit this entry  
17
Ghost Town Frolics

Ghost Town Frolics

1938
×
Edit this entry  
16
Skeleton Frolics

Skeleton Frolics

1937
×
Read the review Edit this entry  
16
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
16
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
Camera

Camera

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★½
Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Silence

The Silence

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★½
Edit this entry  
02
Fresh

Fresh

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
30
Swing You Sinners!

Swing You Sinners!

1930
×
★★★
Edit this entry