Sort by

_Jack_ has logged 262 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
06
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Grim

Grim

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Death King

The Death King

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry