• The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★

    This film is far more mature than other Miyazaki works.

    There are no cute spirits or anthropomorphic animals in any scene. The film has multiple haunting images of fire, plane crashes, illness, and death. Much of the exaggerated imagery that would be expected from the bouncy cat-bus fantasy is more toned down for the realistic designs of the aircraft. The dreams, which had the potential to be absurdly colorful and wacky, are incredibly tame by Miyazaki standards.

    The film is…

  • Macbeth

    Macbeth

    ★★★

    Honestly, for a Shakespeare movie, this one is pretty good. I watched a lot of them in school (Othello, Romeo + Juliet) but, somehow, this one stood out from the rest.

    Many things were good about this movie - the acting, setting, cinematography, and the fights - but, of course, being Shakespeare, the dialogue was intellectually confusing.

    Back to the positives. The acting is really good, seeing some actors bring out the best of them. The battles are solid, it's…

  • Epic

    Epic

    ★★

    The thing that shocks me is that there are many reviews saying how good this film was, comparing it even with Ghibli. I truly got none of that from this; it is missing so much and is bland to the point of monotonous forgettability.

    The biggest flaw is the lack of character relationships and really poorly executed characters at that. The plot is surface level but could easily come off much better if the characters were done with an ounce…

  • I Am Mother

    I Am Mother

    ★★★

    I watched this a while ago and never got around to reviewing it, but after seeing it again on Netflix, I can definitely say that, whilst missing a few key elements to be incredible, it was a refreshingly unique and thoughtful sci-fi flick.

    Set in a post-apocalyptic future, I Am Mother sets the stage for an ethical debate between the nature of humanity and its own self-worth. Despite its tiny cast of only 3 characters the film successfully has enough…

  • Christopher Robin

    Christopher Robin

    ★★★

    This movie is such a breath of fresh air. The story is compelling and it has such a much deeper layer of story in it which seems to be overlooked by a lot of people. The film captures the essence from modern society replacing fun and youthfulness with work and a constant need to please others. Ewan McGregor has shown his acting experience once again in this marvelous film about escaping the world of work and finding that peace and…

  • R.I.P.D.

    R.I.P.D.

    ★★

    I know this is the obvious reference point, but if you wanted to summarise this movie, it is just a bad Men in Black movie. The VFX are more odd-looking than the whole of the MIB series and whilst the casting is appealing and has split moments to shine, the predictable and reserved plot makes this film a mind-numbing watch as opposed to anything too enjoyable. I did not laugh once during the runtime and whilst I cannot say it is a flat-out bad movie for the effort behind it, it is failing to do the one thing it sets out to do: entertain.

  • The BFG

    The BFG

    ★★½

    I like the aesthetics of the movie. The way London looks in this movie is almost cosy, with warm and whimsical colour palettes merging throughout every scene. Although there are moments of pleasantries, I knew this movie was going to fall into the upsetting category of an assault of CGI, awkward acting and weird animation. I did enjoy the cave of dreams, which felt much more thorough and well intentioned in terms of its magic and majesty, but it is…

  • Pete's Dragon

    Pete's Dragon

    ★★½

    I completely forgot that this existed. I watched it when it first came out, but it clearly didn't leave a great impression.

    I will preface that I haven't seen the (supposedly better) original, so I didn't have a dog in the race going into watch this. It's one of those films that so wants to be magical but instead of actually being magical it just talks a lot about being what it wants to be. The middle section in particular…

  • In Bruges

    In Bruges

    ★★★★½

    Gleeson and Farrell are thugs from the start, but as the story progresses it brings you into their dark minds. Before you know it, you're seeing the film from their strange perspective. The action and beautiful location scenery kept my head in the movie even when the action both violent and reprehensible might have made me hide till it passed. The first 30 minutes or so can come across hit or miss, but they worked for the most part for…

  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!

    The Pirates! In an Adventure with Scientists!

    ★★★

    I am surprised I hadn't already reviewed this film, which is often the case with films I don't like. However, in this case, I have a soft spot for it purely for coming at a time that film of more diverse outlets of creation fascinated me along with it just being a generally fun ride. A swashbuckling adventure that is joyous throughout, if not at least hindered by some dim and slow points and a few hit-or-miss jokes. Otherwise, this…

  • PlayTime

    PlayTime

    ★★★★★

    There is not a written description of the film that would ever begin to do it justice, but it happens to be one of those rare, supremely unique and utterly mind-boggling examples of cinematic possibilities. Thoroughly enjoyed it for an hour, adored it by the time the restaurant scene really got underway. Great satire, some amusing gags but above all utterly brilliant visuals. Definitely won't be everybody's cup of tea but this is a masterpiece for me, a true one of a kind and the level of effort that went into it must have been obscene.

  • Ammonite

    Ammonite

    ★★★★

    Ammonite is a tender and caring film but one that never truly catches fire. It moves slowly but for a love story I never felt true passion leap off the screen.

    It's finely made though with some beautiful scenes. The film is loosely based on the life of 19th century palaeontologist Mary Anning. Anning lives in coastal Dorset with her ailing mother, collecting fossils to study and to sell. She has a very private life, made doubly so by being…