Sort by

Harvey has logged 34 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry