Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Maiden Heist

The Maiden Heist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ali

Ali

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry