Sort by

Diego "The Plumber 🌚" has logged 278 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Santa Buddies

Santa Buddies

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Searching for Elliott Smith

Searching for Elliott Smith

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strange Parallel

Strange Parallel

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
Lucky Three

Lucky Three

1997
×
Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry