• Margaret

    Margaret

    ★★★★★

    Presented in its original 186 minute runtime on the Criterion Channel right now. Captures the feeling of our collective post 9/11 anxieties and frustrations… a staggering achievement.

  • Blackhat

    Blackhat

    ★★★★★

    FINALLY ABLE TO WATCH THE DIRECTORS CUT{ARROW VIDEO}

    I really found the structural changes to be meaningful and gives the film a more focused narrative.

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★

    I take everything I’ve ever said about Bergman not making horror films

  • Hour of the Wolf

    Hour of the Wolf

    ★★★★

    Im glad Bergman and Nykvist never made a horror film together the results are too frightening to imagine.

  • Surviving Christmas

    Surviving Christmas

    If you want to ruin an evening put this on

  • Leave the World Behind

    Leave the World Behind

    ★★★½

    The more I think about the more I struggle with it but I can’t deny I was locked in from beginning to end a stellar cast. Almost was too long and yet wasn’t long enough. Either way highly watchable and long live physical media.

  • The Wild One

    The Wild One

    ★★★½

    When you are so instantly iconic you give a voice to a generation of hoodlums with a heart.

  • Marty

    Marty

    ★★★★½

    Sweet and romantic most importantly relatable as a fellow ugly man…

  • Blast of Silence

    Blast of Silence

    ★★★★

    Ice cold with a great voice over narration

  • The Abyss

    The Abyss

    ★★★★★

    An exhilarating theater going experience seeing it on the biggest and loudest way possible. James Cameron undefeated I hope they re release all of his 4K restorations because I’ll be there.

  • The Polar Express

    The Polar Express

    ★★

    I like the idea at the center of it, but the video game aesthetic and uncanny Valley I could never get past

  • Deck the Halls

    Deck the Halls

    ★½

    Such a easy buy in of a premise to be fumbled this badly I just can’t abide