Sort by

Dalton has logged 670 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
It's a Wonderful Knife

It's a Wonderful Knife

2023
×
Edit this entry  
02
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Silent Night

Silent Night

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Afire

Afire

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Run

The Last Run

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
Read prior review Edit this entry  
18
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Squall

White Squall

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Muse

The Muse

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
13
Albert Brooks: Defending My Life

Albert Brooks: Defending My Life

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birth/Rebirth

Birth/Rebirth

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read prior review Edit this entry  
11
Hard Contract

Hard Contract

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Best Seller

Best Seller

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Read prior review Edit this entry  
09
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Filming 'The Trial'

Filming 'The Trial'

1981
×
Read the review Edit this entry  
05
The Killer

The Killer

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Read prior review Edit this entry  
04
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Quiz Lady

Quiz Lady

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry