Sort by

Dalton has logged 105 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Read prior review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
28
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rookie

The Rookie

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bird

Bird

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Package

The Package

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Visions of Eight

Visions of Eight

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Firefox

Firefox

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Breezy

Breezy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Demonic

Demonic

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Domino

Domino

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry