• T2 Trainspotting

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Fences

  • Silence

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★½

  • Split

    ★★★½

  • The Girl on the Train

    ★★½

  • Lion

  • Free Fire

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Sully

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • War Dogs

    ★★½

  • Bad Moms

    ★★½

  • Your Name.

  • The Salesman

  • Elle

    ★★★★

  • The Neon Demon

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • The Nice Guys

  • American Honey

    ★★★★

  • Toni Erdmann

  • Café Society

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

  • Don't Breathe

    ★★★

  • 10 Cloverfield Lane

  • Midnight Special

  • Zootopia

  • Deadpool

  • Hail, Caesar!

  • Perfect Strangers

    ★★★½

  • Sing Street

  • Captain Fantastic

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Christine

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • Bridge of Spies

  • The Audition

  • Macbeth

  • Irrational Man

  • Interstellar

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

  • Sin City: A Dame to Kill For

  • Magic in the Moonlight

  • The Wolf of Wall Street

  • Blue Jasmine

  • Venus in Fur

  • Inside Llewyn Davis

  • Django Unchained

  • Lincoln

  • The Master

  • Ginger & Rosa

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

  • War Horse

  • The Adventures of Tintin

  • Hugo

  • Carnage

  • Midnight in Paris

  • True Grit

  • The Social Network

  • Inception

  • Shutter Island

  • The Ghost Writer

  • A Serious Man

  • Whatever Works