Sort by

Chris has logged 32 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Curmudgeons

Curmudgeons

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
Edit this entry  
02
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Cat

Bad Cat

2016
×
Read the review Edit this entry