Sort by

Amelia has logged 84 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inventing Anna

Inventing Anna

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry