• Leave the World Behind

    Leave the World Behind

    ★★★

    when a book is good and vague why change it and make it wrap up with a conclusive ending like i will just never understand

  • Certain Women

    Certain Women

    ★★★★

    it would be so lovely to think that if i were a man i could explain the law and people would listen and say, okay.
    a movie about how being a woman is exhausting but also just boring too! we aren’t these magical, hysterical, essentialized creatures we’re just boring and bored and tired and assholes and… yeah. kelly gets it like no one else

  • How the Grinch Stole Christmas

    How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★½

    need to queen out with the grinch’s lesbian swinger moms

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

    has anything even close to the stargate sequence ever been put on film again after this I don’t think so

  • May December

    May December

    ★★★★½

    incredible shit going on here. a rewatch opens it up so so much more

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★

    when he shaves his head, becomes eminem & then immediately becomes a full blown fascist… keep ‘Em on their toes, never let them know ur next move etc etc 
    jason schwartzmann you are so loved

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

    peeta throwing curveballs every five minutes in the pre-games section & refusing to discuss with katniss… male manipulator king!

  • Kill Your Darlings

    Kill Your Darlings

    ★★★½

    post saltburn palette cleanser

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    crazy movie about how emerald fennel is scared of the Evil Poors
    lots of this doesn’t hang together or make any logical sense. 4:3 ratio makes no sense when you’re trying to show off Grand Vistas & the lighting is actually terrible for a lot of this. not sexy, metaphors are so surface level that I’m not sure they can even be called metaphors. Music was good, even if much of it came out after when the film is supposed to be set.
    barry keoghan hangs dong, so there’s that!

  • May December

    May December

    ★★★★

    Oscar campaigns start now!!!!
    julianne Moore & Natalie Portman are my favorite actresses & Todd Haynes is one of my all-time directors, so this was basically made in a lab just for me. the tone here is just so perfect and all the performers seem to totally understand what Haynes is going for and just nail it. kind of blown away by what Charles Melton is doing here, this sort of stunted childhood and a slow realization that something is very very…

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

    LEE PACE???

  • The Limey

    The Limey

    ★★½

    nope!