Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Suite Habana

Suite Habana

2003
×
Edit this entry  
27
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
Edit this entry  
24
The Bead Game

The Bead Game

1977
×
Edit this entry  
24
Buffalo Juggalos

Buffalo Juggalos

2014
×
Edit this entry  
23
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
South of Ten

South of Ten

2006
×
Edit this entry  
18
In The Air

In The Air

2009
×
Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
The Limey

The Limey

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Youth

Youth

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
Edit this entry  
13
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
Edit this entry  
12
Passages

Passages

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Fair Play

Fair Play

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quiz Lady

Quiz Lady

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me and Rubyfruit

Me and Rubyfruit

1989
×
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry