Sort by

Matt has logged 86 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Macedonian Wedding

Macedonian Wedding

1960
×
Read the review Edit this entry  
22
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Nope

Nope

2022
×
★★
Edit this entry  
13
Evdokia

Evdokia

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Alasdair Gray: A Life in Progress

Alasdair Gray: A Life in Progress

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poor Things

Poor Things

×
Read the review Edit this entry  
14
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
Edit this entry  
14
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
The Restless

The Restless

2021
×
Edit this entry  
04
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Poor Things

Poor Things

×
Read the review Edit this entry  
26
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Philomena

Philomena

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Night Fishing

Night Fishing

2011
×
Edit this entry  
13
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Broker

Broker

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Verdict

Verdict

2019
×
Edit this entry  
04
Adam

Adam

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
Edit this entry  
29
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Men

Men

2022
×
Edit this entry  
26
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
Read prior review Edit this entry  
23
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★½
Edit this entry  
21
Herman's Cure-All Tonic

Herman's Cure-All Tonic

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Read the review Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
Edit this entry  
13
Play

Play

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nattbad

Nattbad

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
On Xerxes' Throne

On Xerxes' Throne

2022
×
Edit this entry  
31
The Guitar Mongoloid

The Guitar Mongoloid

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thanos and Despina

Thanos and Despina

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autobiographical Scene Number 6882

Autobiographical Scene Number 6882

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Dual

Dual

2022
×
Edit this entry