• The Eccentrics

    ★★★★★

  • Melodies of the Vera Quarter

  • The Exorcist

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Three Wishes for Cinderella

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • When Almonds Blossomed

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Winnie-the-Pooh and a Busy Day

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • The Decameron

    ★★★½

  • Winnie-the-Pooh Goes Visiting

  • Dougal and the Blue Cat

  • The Aristocats

  • El Topo

    ★★★½

  • There Once Was a Singing Blackbird

    ★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★½

  • Bed and Board

    ★★★

  • Pirosmani

  • HWY: An American Pastoral

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★★

  • Musicians

  • Winnie-the-Pooh

  • An Unusual Exhibition

    ★★★★★

  • Stolen Kisses

    ★★★½

  • Yellow Submarine

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Plea

    ★★★★

  • The Jungle Book

  • Uncle Yanco

  • Daisies

    ★★★★

  • Umbrella

  • Persona

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★

  • I See the Sun

  • The Wedding

    ★★★★★

  • Father of a Soldier

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Me, Grandma, Iliko and Ilarion

    ★★★★

  • The Loneliness of the Long Distance Runner

    ★★★½

  • Carrousel

  • Udiplomo sasidzo

  • Goodbye Again

  • Young Love

  • One Hundred and One Dalmatians

  • April

  • Breathless

    ★★½

  • Good Morning

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Manana

  • The Very Eye of Night

  • Feud

  • Otar's Widow

  • The Severed Heads

  • Lust for Life

  • Rebel Without a Cause

  • Lady and the Tramp

  • Chrichina

  • Ben and Me

  • Roman Holiday

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • Little Rural Riding Hood

  • The Private Life of a Cat

  • Ritual in Transfigured Time