• Out of the Blue

    Out of the Blue

    ★★★★★

    twisted and painful in an incredible way. “my my, hey hey” acts as the perfect backbone. 
    johnny rotten left me’. the pistols are traded in for PiL. punk for new wave. 
    ‘the king is gone but he’s not forgotten’. cebe is left with the image of elvis and the aspirations of sid vicious. ‘is this the story of johnny rotten?’ not quite.

    “once you’re gone, you can’t come back
    when you’re out of the blue and into the black”

    i just think that dennis hopper was one of the best.

  • Sisters

    Sisters

    ★★★★

    “there was no body because there was no murder”…
    you know it’s a good horror film when the police frustrate you to the brink of tears. 
    i cant get over the use of split-screen in this! the flashbacks! hallucinations! seriously!!

  • Winter Light

    Winter Light

    ★★★★★

    "i put my faith in an improbable image of a fatherly god. one who loved mankind, of course, but me most of all".
    the death of a god...the darkness that accompanies a dead god's shadow ...a life lived through this colouring of reality...
    i had watched this last night and into this morning. my mind has been failing to think of anything but this.

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★

    i often find zombie flicks to be hit-or-miss. out of all horror-movie monsters, they have to be the most dull. zombies are a catalyst for the same old plot—it can grow so tiresome after so many films. BUT this… this is one of the few exceptions. nothing about the story really struck me as unique, but there’s something that held me all the way through and i’m dying to find out what exactly it was. maybe it was the perfectly…

  • A Night with Lou Reed

    A Night with Lou Reed

    what a setlist. a cleansing of mind, body, & spirit. by god, i’m reborn

  • Angst

    Angst

    ★★★★

    klaus schulze’s score is absolutely beautiful. now, the picture that it accompanies… putridness in its fullest form. the realism of the violence caused my face to be frozen—contorted in an expression of pure disgust! this takes you into the mind of someone so far from yourself for a little over an hour—and you just can’t quite shake off that feeling too easily.

  • She Wore a Yellow Ribbon

    She Wore a Yellow Ribbon

    ★★½

    the picture itself didn’t carry a lasting effect on me…but that damn song! ‘round her neck, she wore a yellow ribbon, duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh, cavalry! (cavalry) cavalry! (cavalry) duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh duh, cavalry!…

  • Metroland

    Metroland

    ★★

    boring and a bit cliche; however, i’m obsessed with christian bale wearing turtlenecks & listening to françoise hardy

  • Ash Wednesday

    Ash Wednesday

    ★★

    a bit of a bore, really. the scenes during and shortly after the plastic surgery went on for far too long. despite the slowness, liz is pretty great in her portrait of a woman struggling to find peace in the ageing of both herself and her marriage. i think the only true excitement that this flick offers is helmut berger getting slapped & the variety of fur coats. this highlights the growing isolation of the main character to the point of pure mundanity. now, to see liz’s character after she begins her life again—that would be something!

  • Christopher Robin

    Christopher Robin

    ★★★★

    smiling like a fool!

  • Tommy

    Tommy

    ★★★★★

    i get it.

  • The Touch

    The Touch

    ★★½

    this one, this one, i don't know.
    the only element of this that really provokes me to chatter on about is, well, quite obviously, the main two and their dynamic. the non-verbal chemistry is what held me through to the end of the film; it really is the redeeming quality of both the film & the romance it presents.
    there's so much beyond the characters than what the viewer sees: i'm assuming this because of their persistent silly decisions throughout the…