8 b i t has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny People

Funny People

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Superbeast

Superbeast

1972
×
★½
Edit this entry  
23
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady in White

Lady in White

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Quest for Fire

Quest for Fire

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Satan

The Great Satan

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Next Door

The Dead Next Door

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pit

The Pit

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Martin

Martin

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unhinged

Unhinged

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Kiss [1979] The Return Of Kiss

Kiss [1979] The Return Of Kiss

1979
×
Read the review Edit this entry  
15
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula's Curse

Dracula's Curse

2006
×
½
Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bill's Big Pumpkins

Bill's Big Pumpkins

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula 2000

Dracula 2000

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry