Sort by

8BeanSoup has logged 63 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Play Bridge With Your Wife

Don't Play Bridge With Your Wife

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Todd Killings

The Todd Killings

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
M 10.28

M 10.28

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dentist

The Dentist

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Horrors of the Black Museum

Horrors of the Black Museum

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bluffer

The Bluffer

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creature from Black Lake

Creature from Black Lake

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi for Two

Taxi for Two

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run, Girl, Run

Run, Girl, Run

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fiddlesticks

Fiddlesticks

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mario Bava: Maestro of the Macabre

Mario Bava: Maestro of the Macabre

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Because of Eve

Because of Eve

1948
×
★★
Edit this entry  
24
Operation Pacific

Operation Pacific

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pride of Pikeville

The Pride of Pikeville

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Broke in China

Broke in China

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Child of the Prairie

A Child of the Prairie

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ice Cold Cocos

Ice Cold Cocos

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trinity Is Still My Name

Trinity Is Still My Name

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hoboken to Hollywood

Hoboken to Hollywood

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tarzan and the Amazons

Tarzan and the Amazons

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Sea Dog's Tale

A Sea Dog's Tale

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Directed by John Ford

Directed by John Ford

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prey

The Prey

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Urban Legends: Bloody Mary

Urban Legends: Bloody Mary

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Terror in the Aisles

Terror in the Aisles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saturday Afternoon

Saturday Afternoon

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flying Leathernecks

Flying Leathernecks

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Rainy Knight

A Rainy Knight

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Heart of Texas Ryan

The Heart of Texas Ryan

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry