Sort by

Deem has logged 174 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Close

Close

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Policeman

My Policeman

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
17
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Demons of Dorothy

The Demons of Dorothy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry