Sort by

Matt has logged 392 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinemania

Cinemania

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chris Claremont's X-Men

Chris Claremont's X-Men

2018
×
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★
Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry