Sort by

bridget has logged 32 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
18
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry