Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Deewaar

Deewaar

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sayonara Jupiter

Sayonara Jupiter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The War in Space

The War in Space

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Giorgio Moroder's Metropolis

Giorgio Moroder's Metropolis

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Judgment Night

Judgment Night

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harley Davidson and the Marlboro Man

Harley Davidson and the Marlboro Man

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Las Vegas Lady

Las Vegas Lady

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lena's Holiday

Lena's Holiday

1990
×
Read the review Edit this entry  
01
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Riot

Riot

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2025 Armageddon

2025 Armageddon

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Iced

Iced

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Riot

Riot

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Attack on Titan

Attack on Titan

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
The Creation of the Humanoids

The Creation of the Humanoids

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heatseeker

Heatseeker

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mighty Kong

The Mighty Kong

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A*P*E

A*P*E

1976
×
Read the review Edit this entry  
26
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
Read the review Edit this entry  
26
Konga

Konga

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Super Star Fleet Sazer-X the Movie: Fight! Star Warriors

Super Star Fleet Sazer-X the Movie: Fight! Star Warriors

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry