• Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    That’s it. That’s the best sci fi ever made

    There is simply nothing that could ever be as spectacular, as grand, as well thought out, as beautiful, as fucking AMAZING

    This is a movie that exists only once in a generation. A story that grabs you and pulls you in. Enticing you to follow the journey until you’re ripped to shreds from exhaustion

    There is a scale here that could only be accomplished today in this time of our species.…

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    SEEING PART 2 IN 5 HOURS AND IM FUCKING CRYING IM JUMPING IM GOING FUCKING RABID IM SO FUCKING HYPED

  • Drive-Away Dolls

    Drive-Away Dolls

    ★★★

    Needs more sauce

  • Perfect Days

    Perfect Days

    ★★★★★

    Adorable, beautiful, and heartbreaking

    How can we continue our mundane day to day. Appreciate the small things around us. Take inventory of everything that makes us feel fulfilled. Never stop taking the small moments to breath in between

    It’ll be difficult sometimes and sometimes our satisfying routine might be broken but if we can continue to keep looking at the experiences given to us in the right light then we’ll be okay

    The music is beautifully used

    I also went to the bathroom to piss for a moment so it was like full immersion I was really in the movie

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★★

    This was very formative for my movie taste when i was in high school

    The comedic timing is immaculate and the performances are so perfect. The goofy shooting range fight being one of my favorite examples of just awkward stiff people knocking each other around like wooden children

    I love letting the audience be forced to understand the message and emotions and how it makes some people just too weirded out even to this day

    It’s beautifully shot and the…

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    Jesus fucking Christ do not hit the cart to this

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    What an incredible fucking series. I’m gonna be really sad that i finished my first watched for this trilogy but I’m grateful for the journey that I went on

    Watching the extended version for all of these has given me such a massive appreciation for everything they represent 

    When everyone kneeled for the hobbit crew at the end I fucking wept. These boys are absolute legends and no one will ever come close 

    Incredible battles, music, performances. Such a great story and satisfying lore

    This shit really had it all and I’ll be looking to recapture this feeling for the rest of my life

  • The Wolfpack

    The Wolfpack

    ★★★

    Now give them Letterboxd

  • Madame Web

    Madame Web

    You should be embarrassed

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★★½

    Yeah my ass was crying again my ass is always crying

  • Madame Web

    Madame Web

    A moderator has removed this review.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    FUCK FUCK FUCK FUCK FUCKING FUCKIN MOTHERFUCKER FUCKING WHAT THE ACTUAL FUCK I CANT FUCKING DO THIS IM FUCKING CRYING FUCK YOU FUCKER FUCKS